Онлайн книжарници КНИЖАРНИЦАТА

May 27th, 2017

Започнахме работа по позициониране на бизнеса на книжарници Книжарницата. Разговорно казано, започваме SEO оптимизация.

Началната идея за тотална смяна на сайта отстъпи през общото решение, на принципа на предпазливостта, да изследваме на онлайн пазара с текущия проект и след това да действаме напред.

Текущият сайт е разработен от друг екип. Затова правим необходимите и задължителни корекции във визията и навигацията, променяме категориите с прехвърляне на артикули в новите. Засега основната цел е да задвижим сайта по ученически раници – за първи клас, за момичета и за момчета със свързаните съответно допълнителни фрази. Срещаме разбиране и доверие от страна на екипа, собственик на сайта, което е изключително важно.

 

Корпоративна индентичност и оптимизирано съдържание на сайт

April 7th, 2016

Започвам да публикувам съвети за SEO, които разпръсквам насам натам из общността на клиентите. Белким има полза, и бъде осмислено словосъчетанието оптимизирано съдържание на сайт. Тези съвети са в оня популярен тон, в който принципно се пише за SEO, защото самото оптимизиране на сайтове е популярна ненаучна дейност.

Тази дейност обаче изисква координатор, който да е в час както с технологиите, така и с алгоритмите и разходките на ботове на търсачки по сайтовете. А също, разбира се,  и с писане и оптимизиране на съдържание. Думата е точно съдържание, защото то се изгражда като пъзел. Първо се избира таргет фразата, после се определя броят думи, които да съдържа есето, и накрая с просто тройно правило се определя колко пъти тази фраза е нужно да се среща в есето.

В интерес на истината, най-тегаво е да убедиш специалист по публични комуникации, работещ за голяма компания, че блогът на сайта на фирмата може да съдържа статия, която да разказва за Антарктида, а фирмата да предлага климатици, уиски, курсове по английски език, или застраховки.

Изобщо говорим за оптимизирано съдържание на сайт, ама на произволен сайт.

Важно е просто да избереш фраза подходяща фраза и да действаш, т.е. да пишеш. Да пишеш така, че хората да четат, ботовете да четат, а ти да се забавляваш.

Повод да пиша ми даде статия, публикувана на сайта на Голяма Компания вчера. Поставянето на стати в определен сайт, освен с цел изграждане на позитивен публичен имидж, е препоръчително да имат и целева ключова фраза. Около която да се изгради оптимизирано съдържание.

Пример: ако “оптимизирано съдържание на сайт” е таргет фраза. Тя трябва да има между 1 и 2% покриване на текста. Това означава, че в едно есе от около 300 думи, фразата “оптимизирано съдържание на сайт” е нужно да се вписва 3-4 пъти (без да се пресища).

Оптимизирано съдържание на сайт

Препоръчително е да има нещо като подзаглавие /без значение къде в статията/, което да включва фразата.
Изобщо copywriter-ът, или отделът по публични комуникации, при писане на текстове е нужно да следи освен за корпоративния имидж и за ползата от текста за позиционирането. Разбира се убеждаването е като удар в стена, но освен хората, текстовете се четат от ботове на търсачки. Те събират информацията и я слагат в бази данни (индекси). После текстът се оценява с точно определени алгоритми. Ако искаме повече хора да видят текстовете, нужно е да ухажваме ботовете на търсачките

В текста се поставят линкове към други раздели в сайта и се оправят мета данните, което се прави от нас. Има фирми, за които ние пишем статии в блоговете им. Тези статии изглеждат популярни, без връзка с основната част, но имат точна и конкретна цел.

На някои сайтове е инсталиран блог, публикуван с точно такава цел.

На разположение сме, ако имате въпроси или коментари.

Онлайн магазини за дрехи – как да ги позиционираме в Гугъл

June 4th, 2015

Да разгледаме един проект: онлайн магазин Ит@ли@на, предназначен за мъжки и дамски дрехи.  Този сегмент от търговията е пренаситен с магазини. Предлагането в Интернет е сгъстено така, както са и магазинчетата в чаршията на всеки град, или село.

позициониране в Google

Подходът, който върши работа е откриването на аудиторията, която ще хареса и купи конкретната стока. В случая иде реч за градска улична мода. Тя е част от ежедневието, и в същото време има екстравагантни елементи от висшата мода.

Когато тръгват да позиционират в Google, колегите, които нямат професионален и живейски опит бързат.

Вместо да залегнем на тежките думи: дрехи, панталони, блузи, тениски, тръгнахме към пълнотекстово индексиране. Изчистихме програмния код, доколкото това е възможно при безплатните системи за управление на съдържанието. Преразпределихме категориите. Допълнихме със стандартно изисквани компоненти като robots.txt и sitemap.xml. Написахме поставихме въвеждащи текстове на категориите, пуснахме индексиране, подкрепено с малко връзки из наши блогове и … зачакахме. Обяснихме на клиента защо сайтовете се позиционират в Google с търпение.

Естествено, първо поставихме метрика за следене на поведението и тракети за следене на посещаемостта.

През първия месец, през ден или всеки ден, побутвахме насам натам из сайта, или допълвахме статии из блоговете, за да натрупаме критична маса с хаотични посещения.

Хаотични-хаотични, колко да са хаотични.

Това ни даде шанс да опознаем коя аудитория е привлечена от конкретните продукти и кои фрази биха били полезни за придвижване на сайта. Разбира се, както и очаквахме: „червена блуза“ и „ластични дънки“, “бяла риза“ и „пуловер за скиори“ се оказаха много по-полезни отгоре споменатите високоплатени в гугъл адс думи, които всъщност никой не използва.

До края на третия месец този уеб сайт имаше отлично поведение.

Защото знаем как е-магазините се позиционират в Google.

В този период, в който работехме по проекта, Фейсбук все още не беше фактор, в противен случай бихме добавили и няколко кампании.

Имаме и други истории за електронните магазини, но на час по лъжичка, или се свържете незабавно с нас :)

Нова версия на Флагман .bg

January 20th, 2015

Уеб медията Флагман.BG стартира пред 4 години на 21 февруари с култовото име Besove.bg.

Първоначалната идея беше да се създаде новинарски сайт за журналистическо разследване. Собствениците на медията са ясно посочени в каре още на първа страница и те са дългогодишни журналисти с отлично име и професионална репутация – Катя Касабова и Веселин Василев.

Двамата създадоха екип от млади хора, на които предадоха своя опит и отношение към материята, и уеб сайтът стана най-посещаваният новинарски интернет сайт в Бургас още първата година.

В края на третата година Бесове вече беше в топ 40, а днес е вече в топ 20 на медиите, а междувременно сайтът се превърна от Бесове във Флагман, за да отговаря на новото съдържание и мястото си.

Негласно споразумение между двата екипа е всяка година около рождения ден на Флагман, съвпадащ с Бабинден, да се дава публичност нова версия на медията.

За разлика от предишни години, тази, 2015-та, не е изпълнена с родилни мъки, защото се ражда 4-тата версия, родилката е вече с опит, а доверието на професионалистите и от двете страни – на друго ниво. Изненади няма да има, само малко сръчкване на потребителя, на типовете устройства, на броят новини на страница – той все недостига, няколко технологични врътки, няколко “каки с цици”, специално за Веско, и доста помпозност, специално за Катя.

След стартирането на новата версия на новинарския сайт, са планирани 17 подобрения, които ще бъдат направени в следващите месеци, както и стартиране на (тук професионално не върви точно това да се каже), но responsive web design. Административната част на интернет сайта остава непроменена, тъй като изцяло отговаря на изискванията на съвременните технологии, изключително удобен е за работа.

Интернет сайт Флагман

Изработка на новинарски сайт Флагман

Екипът на студио за уеб дизайн Смарт Уеб е част от екипа на KAK Development, група от фирми, чиято дейност е свързана с цялостни решения за позициониране на бизнес в Интернет.

Услугите ни са предназначени за фирми, които желаят да получат професионални услуги, в сферата на консултации, уеб програмиране на различни програмни езици и платформи, Уеб дизайноптимизация, цялостни решения, приложения за социални мрежи, популяризиране и изграждане на реклама в социалните мрежи.

Уеб дизайн и Технологиите

August 22nd, 2014

Преди няколко минути в сайта на фирма за уеб дизайн прочетох следното:

” С напредването на технологиите, създаването на уебсайт става все по-лесно.”

Определено е пълна глупост.

Аналогия

Представете си: Строим колиба от камъни.

Дизайн на уеб сайт

Технологиите напредват, но колибата остава същата – строим много пъти все една и съща колиба и все от еднакво тежки камъни. Определено, на съвременния човек ще е по-лесно да пренесе и качи на метър и двайсет няколко камъка от по 100 кила всеки. Времето ще е 100 пъти по-кратко, наместването 100 пъти по-добро. Ефектът обаче остава същият  – една ръбеста, пропускаща студ и пек конструкция

Сега си представете ето тази колиба от камъни:

Уеб дизайн

Технологиите са напреднали.

Въображението също.

Изграждането на тази къща не е станало по-лесно, а с течение на хиляди ходини труд, мъки, войни, още труд, още мъки, някой друг изгорял на кладата мъченик и т.н., човечеството е стигнало до момент, в който има умения и знания да построи сложни машини, които да ускорят процеса на изграждане на тази къща.

Не че е станало по-лесно, ами ние сме станали по-готини като животински вид.

Багерът вече копа вместо това да правят 15 гладни гърла, които пък вместо да копат – бачкат в завод за производство на багери.

Качествено различна система – едно е да копаш на открито и да си недохранен, друго си е да си недохранен в завод за багери. Има я илюзията, че сме прогресирали … все едно, че всичко става по-лесно. А не, че видиш ли, технологиите растат от земята, и в края на лятото минаваме да съберем реколтата от технологии и като наберем достатъчно технологии всичко става по-лесно. Технологията е резултат от работа и умението да се борави с нея.

От аналогия минавам директно по същество – в сферата уеб дизайнда направиш допотопен “уебсайт” е изключително лесно сравнено с преди 10 години – факт. Само че това не върши работа, изключително тромаво е и накрая ще си мислите, че имате палат, а реално имате къщурка без изолация (айде пак с метафорите), и ще проклинате онези алчни “специалисти” от истинските фирми за уеб дизайн.

И то какво става, вие искате палат, получавате къщурка, а реално ви е трябвал търговски обект … да благодарим на уеб специалистите от квартала, които адски евтино ми направиха страницата, ама то туй интернета тъпа работа и никой не идва на сайта да ми купува стоките, например.

Ама то туй оптимизацията е една окултна наука, където ви лъжат само. Я най-добре високите технологии на уърдпрес да ползвате, че така е по-лесно и на младежите, които ви правят сайта им е по-удобно. Сега вземете потърсете в уикипедия що е то

уеб дизайн

 

Follow Us on Twitter

Яндекс.Метрика