.. безплатен уеб сайт – най-скъпата екстра :)

May 11th, 2015

Имате ли идея колко струва един безплатен уеб сайт :)

В последните месеца при нас идват клиенти, които вече са разбрали: Най-скъпият сайт е Безплатният уеб сайт. Струва МНОГО, ама МНОГО!

Започва се така: Вие нямате нужда от уеб сайт, или поне така си мислите, обаче сте разбрали, че някой си е направил почти без пари уеб сайт и кърти пари с него, продавайки … разни неща.

Веднага се сещате, че ако един уеб сайт е почти без пари, което по всяка вероятност означава, че имате профил в OLX, или в БазарБг, или в АлоБГ, или ДОРИ! в eBay, то той може да е и без пари – демек безплатен уеб сайт.

bazarEBay_former_logo.svgolx-iconunnamed

 

 

Първо измисляте една страхотна идея за уеб сайт, каквато никой друг, освен 24253 души не се е сетил. Завоалирате я в “колко струва при вас да ми направите уеб сайт” и започвате да го задавате по телефона на всички първи 85 фирми за уеб дизайн без да си казвате името, за да не ви досаждат, обаче се обаждате от мобилен на мобилен … учудено установявате, че първият въпрос от другата страна на линията е “какъв уеб сайт”, и гадните уеб разработчици искат да ви откраднат идеята. Има освен това наглостта да кажат, че един уеб сайт струва от 3000 до 30 000 лева, и трябва да им разкажете всичко, за да ви дадат прецизна цена.

Започвате да търсите и установявате, че в Gooogle има 41,400 точни съвпадения, и 232,000 не толкоз точни. Предлаганията са от Всичко безплатно, до безплатно еди си какво, пък платено еди си какво ….

Безплатен уеб сайт

снимка Факти.Бг

В крайна сметка се обаждате на всички 85 фирми от първите 10 страници и избирате кой ще прави Вашия безплатен уеб сайта … ДА, ама НЕ!  В края на първата година Вашият безплатен уеб сайт струва около 7000 лв, не работи или не е ясно как работи, реализира изключително оригиналната ви идея по един странен начин.

И е почти Оптимизиран, ама не съвсем. Междувременно в Безплатната фирма са се сменили и упражнявали над това, което наричаате сайт около 10 програмиста, които най-вече са се учили, част от тях бидейки в действително ученическа възраст

Като екстра получавате: объркани понятия, загубено време, загубено доверие в бранша, връщане към самоделките, които се наричат “безплатен конструктор”, “безплатен циемес”, “безплатен блог” и забележете “безплатен гугъл сайт”.

И в крайна сметка, отново се обаждате на Онези Задници, дето искаха да им разкажете идеята, не правеха безплатни уебсайтове, и ви казаха май една цена,. дето е малко по-ниска от това дето сега нямате …

Та, най-скъпият уебсайт е безплатният уебсайт :)

За това: Уеб дизайн или kakdevelopment

Уеб дизайн и Технологиите

August 22nd, 2014

Преди няколко минути в сайта на фирма за уеб дизайн прочетох следното:

” С напредването на технологиите, създаването на уебсайт става все по-лесно.”

Определено е пълна глупост.

Аналогия

Представете си: Строим колиба от камъни.

Дизайн на уеб сайт

Технологиите напредват, но колибата остава същата – строим много пъти все една и съща колиба и все от еднакво тежки камъни. Определено, на съвременния човек ще е по-лесно да пренесе и качи на метър и двайсет няколко камъка от по 100 кила всеки. Времето ще е 100 пъти по-кратко, наместването 100 пъти по-добро. Ефектът обаче остава същият  – една ръбеста, пропускаща студ и пек конструкция

Сега си представете ето тази колиба от камъни:

Уеб дизайн

Технологиите са напреднали.

Въображението също.

Изграждането на тази къща не е станало по-лесно, а с течение на хиляди ходини труд, мъки, войни, още труд, още мъки, някой друг изгорял на кладата мъченик и т.н., човечеството е стигнало до момент, в който има умения и знания да построи сложни машини, които да ускорят процеса на изграждане на тази къща.

Не че е станало по-лесно, ами ние сме станали по-готини като животински вид.

Багерът вече копа вместо това да правят 15 гладни гърла, които пък вместо да копат – бачкат в завод за производство на багери.

Качествено различна система – едно е да копаш на открито и да си недохранен, друго си е да си недохранен в завод за багери. Има я илюзията, че сме прогресирали … все едно, че всичко става по-лесно. А не, че видиш ли, технологиите растат от земята, и в края на лятото минаваме да съберем реколтата от технологии и като наберем достатъчно технологии всичко става по-лесно. Технологията е резултат от работа и умението да се борави с нея.

От аналогия минавам директно по същество – в сферата уеб дизайнда направиш допотопен “уебсайт” е изключително лесно сравнено с преди 10 години – факт. Само че това не върши работа, изключително тромаво е и накрая ще си мислите, че имате палат, а реално имате къщурка без изолация (айде пак с метафорите), и ще проклинате онези алчни “специалисти” от истинските фирми за уеб дизайн.

И то какво става, вие искате палат, получавате къщурка, а реално ви е трябвал търговски обект … да благодарим на уеб специалистите от квартала, които адски евтино ми направиха страницата, ама то туй интернета тъпа работа и никой не идва на сайта да ми купува стоките, например.

Ама то туй оптимизацията е една окултна наука, където ви лъжат само. Я най-добре високите технологии на уърдпрес да ползвате, че така е по-лесно и на младежите, които ви правят сайта им е по-удобно. Сега вземете потърсете в уикипедия що е то

уеб дизайн

 

Оптимизация за Нестинарка

June 27th, 2013

Започваме оптимизация на преработения сайт на Къща за гости Нестинарка. Вилата е тествана предварително и доказано прелага най-добрите условия за почивка на планина и зимна почивка за групи от 9 до 15 души.

Дизайнът е елеганте, навигацията е интуитивна, текстовете и снимки – добре подбрани.

Нестинарка

Интернет сайт на къща за гости Нестинарка

Няколко дни на флашка

May 8th, 2013

Великденски настъпваме към Граматиково.
Тайфа, сред която 5-ма са твърдо в уеб бизнеса, 3-ма са в зависеща от него позиция, и 9 са ингел интернетаджии, но все пак прекарващи около 2 часа на ден в оглед на любим уеб сайт, или просто пишещи възклицания и цъкащи лайкове в социални мрежи, които са им известни, т.е. в една.
Мястото е прилично зелено – на хълма срещу селското гробище, сред тракийски изцепки, пораждащи мистика при развинтена фантазия, които изцепки така и не видяхме. Собствениците на къщата на три пъти се опитаха да вкарат чужди елементи сред нас, дублирайки местата, но успяха да докарат само 2 двойки политичека от Пловдив, които бързо дезертираха. Къщураната, както нарекохме загадъчната София, и синът и Васко или Мишо, не беше виждали група, по-голяма от 7 души в 24-местната къща, та като се усетиха, че 22 легла са вече заети, решиха да ги направят 28. Нещо като онези часове на денонощието, които клиентите очакват да сме available.
Както и да е, бяха си спестили 20 лева на месец за Интернет, с което намалиха тежината на джоба си с 18 по 20 по 3, защото представяте ли си уеб дизайнер, програмист, или администратор на сървър да престои една седмица “на флашка”.

Позеленяхме от яд, така както беше сторила самата Странджа.

Пътят до рутера. Към Индипасха

Пътят до рутера. Към Индипасха

Дива мушмула, според дядо Георги.

Дива мушмула, според дядо Георги.

Дъб, според знанията ни от първи клас

Дъб, според знанията ни от първи клас

Входът на църквата Успение Богородично в Малко Търново

Входът на църквата Успение Богородично в Малко Търново

Доверието в домейните

December 28th, 2011

От няколко години се води дискусия на тема “Колко е важна възрастта на активност на даден домейн.”
Логически и фактически – важно е. Нещо повече, регистрирайте домейн-а, който ще използвате за 5 и повече години. Това създава добра репутация и демонстрира сериозни намерения.
Колкото е по-стар един домейн и колкото по-дълго време е бил активен, толкова по-голямо е доверието в него. Това влачи след себе си и по-добро позициониране в Google. Старите домейни по принцип има по-висок page rank.
Съветът на специалистите е да не се губят стари домейни, дори да се счита, че не са ви нужни. 20 лева на година, колкото е средната цена на домейн, е разход, който всеки може да си позволи.
В много случаи като причина за отказ от определен домейн от страна на наши клиенти, се посочва промяна на основния предмет на дейност, преминаване към нови пазари, или просто не харесват старото име.
Като фирма за изработка на сайтове сме се сблъсквали с множество такива случаи.
Няколко сценария:
– Предлагаме на клиента да запази домейн-а, на който е бил видим старият интернет сайт на фирмата. Създава се сайт с опростена структура или се инсталира блог с подходящи текстове.
– При преминаване от немски на полски пазар (например) предлагаме формално разделяне на съществуващ интернет сайт“, като на стария домейн се отваря немска версия, а се взема нов за полска версия на сайта. Технологично този се постига за около час, ако сайтът е скоро програмиран и оптимизиран, и около ден работа, ако се налагат технологични промени. Разделянето на даден интернет сайт на различни езикови версии създава полезни и облекчаващи работата условия.
– Предлагаме на клиента да пусне за resale домейна си. Този домейн, ако има page  rank 3 и повече е апетитен за “оптимизаторите” тип “акълът ми пречи”.
– Има и други, но те са елемент на дългогодишен опит и много разработени проекти.
– Последният сценарий е естественият изход – клиентът е непоколебим, ние също. Тогава плащаме домейна за още една година, пререгистрираме го на наше име и го оставяме да отлежава.
И все пак – дори от чисто сантиментални подбуди – не губете старите домейни.
За регистрация на домейни и хостинг ползваме нашите партньори от е-Ник (http://www.e-nick.org)

Регистрация на домейн, хостинг

Регистрация на домейн, хостинг

Follow Us on Twitter

Яндекс.Метрика