Нещо като мемо бележка след среща
Един често пренебрегвам и много полезен документ е мемо бележка, записка, след среща с клиенти. Обикновено, тя се прави, когато двете страни са от по-улегналото поколение, което няма време да си губи времето.
Ето един пример на бележка, която предхожда подписването на договор. В нея се пропускат конкретни суми и срокове, като приликите с действителността са случайни.
В написаното по-долу сме използвали понятия като интернет сайт, позициониране на бизнес в Интернет, социални мрежи, адаптивен дизайн, търсещи сървъри и други, които не поясняваме, поради факта, че те са приели своя граждански смисъл. Готови сме да дадем обяснения и да отговорим на Ваши въпроси, възникнали във връзка с това.
Този документ не е оферта. С него описваме нашето разбиране към момента на задачите, които трябва да се решат. Също така, представя нашите предварителни виждания.
Описание на дейността и позициониране на бизнеса в интернет:
- Онлайн:
- Изграждане на нов интернет сайт (уеб сайт) с 2 , 3 или 4 езикови версии (броят им не влияе на бюджета), адаптивен дизайн – за десктоп машини и за смарт-устройства с предварително уточнени параметри. Уеб сайтът да е базиран на система за управление на съдържанието, като на следващ етап ще предложим различни технологични варианти с бюджет за тях. Подходящи домейн и хостинг (към момента има домейн и хостинг, възможно е да се наложи смяна на хостинг-а).
- позициониране в търсещи сървъри
- изграждане на присъствие в подходящи социални мрежи.
- Каталози: създаване на визия на каталози, които да се използват както онлайн, така и разпечатани (или на носител – диск, „флашка“).
- Последваща информационна и технологична поддръжка.
Обща информация в тази мемо бележка
(1)
Фирмата Х развива дейност в две основни направления:
- Инженеринг – обхваща всички етапи от проучване до инсталация и последваща поддръжка.
- Производство
- За инженеринговата дейност
- По поръчка (заявка, проект) на външен клиент.
Продуктите на фирмата са класифицирани в каталог, обединени в групи. Към продуктите се добавят специфични данни, снимков материал, както и файлове с допълнителна информация. Тази информация трябва да е оптимална: достатъчна за ориентация и подкана за контакт от страна на посетителите на сайта.
Продуктите са както собствено производство, така и на други марки (фирми). Вторите обикновено се представят с цел влагане в проекти от инженерингова дейност.
Разпределянето на информацията по менюта се прави след изграждане на основната навигация и може да се променя през административна част за управление на съдържанието на сайта. По-долу са изброени подходящи компоненти на сайта.
- За фирмата и екипа:
- Кратко представяне, обхващащо двата вида дейности с преход към други части на сайта.
- Факти за историята
- Квалификация и екип – въпрос на фирмена политика е да се представи като цяло, или като мениджърски екип, или топ специалисти, с които се работи.
- Важно е да се „спомене“ капацитетът.
- Предлагаме тук да се изведе мото, или мисия или нещо друго, което да се наложи в интернет пространството. Много актуални са думите ефективност и природосъобразен или екологичен. Разбира се, това е само идея.
- Референциите са важна част от представянето. Те са подходящи както за самия уеб сайт, така и за блога (специализирана новинарска емисия, отразяваща дейността на фирмата), така и за публикуване в подходящи социални мрежи: Google+, LinkedIn, и т.н. Към момента референциите са представени като обекти по индустрия.
- Предлагаме референциите да се вземат от 10-на изпълнени обекта.
- От друга страна изпълнените обекти (или клиенти) да се сложат със снимков материал и освен по индустрия да бъдат класифицирани и по интегрирани в тях системи: lorem , ipsum и други. // Моля да ме извините за вложена некоректна терминология.
- Партньори: представяне. Подходящо подбрани и представени, те са референция и гаранция за качеството.
- Сертификати: специална страница за представяне на сертификати, лицензи (ако са приложими) и патенти (ако са приложими). Много често тази информация се скрива в информация за фирмата.
- Блог: специфично написани статии, които от една страна представят дейността на фирмата като участия, стартиране-приключване на обекти, участия в конкурси, откриване на обекти и други.
В нашата мемо бележка препоръчваме:
(*) да се създаде текст и публикации в блога, свързани с енергийната ефективност с цел разширяване на възможностите за позициониране в търсещите сървъри.
(*) да се обособи част от сайта, наречена „услуги“: проектиране, монтаж, ремонт, и други. Те се включват в инженеринговата дейност и описването им с по 10-на изречения ще доведе до по-добрo позициониране на бизнеса в Интернет.
След изграждане на уеб сайта и въвеждането на налична информация, както и на нова такава, сайтът се регистрира в подходящи директории и търсачки, оптимизира се технологично и информационно, така щото да се придвижва към първи позиции в Гугъл по предварително определени фрази.
Създаването на профили в подходящи социални мрежи от една страна подпомага по-доброто позициониране в търсещи сървъри, от друга страна достига до по-голям кръг потребители. В случая визираме по-скоро Гугъл+ и ЛинкедИн, отколкото фейсбук. Нещо повече, тези мрежи дават възможност до достигане както до клиенти, така и до специлисти, които търсят работа.
Срокът за създаване на уеб сайт от типа, който е подходящ за вас е около 2 седмици след одобрение на дизайна (визията на сайта).
Въвеждането на информация зависи от това, кога е предоставена.
(2) По отношение на каталозите – моля да ни предоставите, за да преценим.
(3) Това са постоянни дейности, които са необходими за доброто състояние на сайта, за задържане на позиции и други.
Разбира се, всеки програмист е най-велик. Той помни, неговата мемо бележка е неговият спомен, а често и проблем.
Filed under казал професорът, КАК Девелопмент, разни мисли, фирмен уеб сайт | Comment (0)Позициониране на бизнес в Интернет и последващо развитие
Целта на заемане на водещи позиции в търсещите сървъри се превърна в доходоносен бизнес за продавачите на илюзии. Три са основните правила:
- да преведеш събиращите информация ботове по правилния маршрут,
- да имаш сравнително чист програмен код с ясно разделяне на слоя от данни от този на програмния код, и от html (без значение на версията) код,
- текстовете да са прилично написани.
Принципно, последното е от изключително значение, но в последно време има леко разминаване с твърденията на гигантите. Понякога 3-4 изречения са по-полезни от препоръчителните 200-300 думи.
{що е то позициониране на бизнес в Интернет}
През първите години това се правеше неосъзнато, беше лесно да изскочиш напред стига да те „подпрат“ няколко портала с висок пейдж ранг. След това малко по малко този критерии отпадна, поради разюзданото купуване на връзки, и днес е почти без значение. Важността на линк билдинг-а обаче остава и е добре да се интересувате дали фирма, предлагаща подобна услуга поддържа блогове.
На нашите клиенти предлагаме услугите позициониране на бизнес в Интернет или Развиване на бизнес в Интернет, вместо размитото Оптимизация и още по-малко SEO оптимизация, което е всъщност тафталогия.
Позиционирането на бизнес в Интернет е древна професия. Толкова древна, колкото е самият Интернет. В SEO като самостоятелен бизнес възникна доста късно. Доста спекулативно се използва от фирми, които имат само търговци, но не и професионалисти разработчици. Обикновено начело на подобна фирма застава някой младеж с заметнат настрана бретон, завършил маркетинг. Обещанията, които се дават са далеч от адекватните и скоро разбирате, че са били само приказки с примес на терминология.
С истинко оптимизиране, със следене на алгоритмите, на текстовата структура и на чистия програмен код могат да се справят само фирми, които имат програмисти и специалисти по развитие на бизнеса. При това в свещеното поле на световната мрежа. Защото тя е създадена от ИТ бранша за забавление и влияние.
Filed under SEO, интернет, Уеб дизайн | Tags: позициониране на бизнес, позициониране на бизнс в Интернет | Comment (0)Успешните уеб проекти стартират с опростена функционалност и минималистично
Колкото по-амбициозен е един проект, толкова повече функции се очаква да се накачулят около основното му ядро. Този факт скрива идеята на проекта и потребителят, най-вечеконкурентът, го разглежда единствено и с цел – любопитство или както се казва “гледа какво да крадне”.
Основната амбиция на амбициозните проекти би следвало да е – да вършат работа.
Една група подобни проекти са системите с двупосочна връзка.
Започнахме да разработваме такива около 2003-та година. Тогава нашият екип се отказа окончателно от лоцалните приложения и започна разработка на специализирани интернет (уеб) базирани платформи за обмен на информация между възложители и изпълнители на поръчки в различни сфери.
Няколко години преди това, през 1999-2000 година реализирахме няколко експериментални варианта. Тогава те представляваха опростени сайтове с класифицирани обяви. Достъпът до контактите на потребителя, въвел обявата, се получаваше при определени условия. Простично и ясно.
И тъй, дойде 2003, за която започнахме да говорим по-горе …
Основната функционалност на платформите за обмен на информация е: два вида потребители и работа, която трябва да се свърши на оптимална цена за оптимално време – едните предлагат работа, другите предлагат цена и срок. Звучи просто.
Според особеностите и различността на проекта, гъделите, които поръчителят на платформата иска да предложи на потребителите, тази функционалност се разклонява. Ако сте разработчик, основната ви задача на този етап е да накарате поръчителя на системата да се откаже от всички финтифлюшки, които той мисли, че привличат потребителите, които всъщност абсолютно не харесват финтифльюшките, защото ги отвлича от основното, за което са на сайта, а именно – да си свършат работата.
Независимо, че е базирана на една и съща система за управление на съдържанието и като администрация изглежда еднаква, всяка платформа, която разработваме, е различна като публична част. Това иде да рече, че всеки такъв сайт е с индивидуален дизайн.
И тук ще представим две от тези системи с тяхната визия.
Builder.Bg – платформа за връзка между възложители и изпълнители в строителството и A.H. – платформа за връзка между зъболекари и пациенти.
Първият проект е уеб приложение, което е предназначено за България, докато второто обхваща държави в Централна Европа и САЩ.
И двете платформи предлагат двупосочна ангажираност.
A.H. свързва пациенти с лекари и лекари с пациенти. Пациентът е възложител. Той дефинира своя проблем и го представя в платформата. Лекарите от своя страна изпращат своите предложения така, че пациентът да избере най-добрата оферта. От друга страна, пациенти, които търсят специалисти имат възможност да заемат директно час за тях на база това, какво са лекарите са въвели като свободни часове.
Builder.Bg работи на подобен принцип на обмен на информация. Възложителят търси изпълнители за своя проект, като избира най-изгодната сред получените от „билдърите“ оферти.
И така, да се върнем в началото:
Твърдя, че амбициозните проекти са успешни, когато стартират с опростена функционалност и минималистично. Ако все още се съмнявате – спомнете си Google, както и нещо далеч по-близко – abv.bg.
Стъпките за успешен амбициозен проект са:
- маркетинг
- ясна идея
- добре описана функционалност – ако сте изпълнител на проект, не оставяйте това на случайността и на волята на поръчителя
- избор на подходяща технология за реализация – избягвайте wordpress, open и summer cart и друг безплатен софтуер.
- устойчивост на проекта – как ще се издържа след като е направена началната инвестиция.
За всичко казано по-горе стоят почти 20 години опит в разработка на уеб базирани приложения, горе-долу толкова години, на колкото е Оня младеж, който ви обещава да го направи за 10 пъти по-малък бюджет.
Filed under SEO, КАК Девелопмент | Tags: уеб базирани платформи за обмен на информация | Comment (0)Нова версия на Флагман .bg
Уеб медията Флагман.BG стартира пред 4 години на 21 февруари с култовото име Besove.bg.
Първоначалната идея беше да се създаде новинарски сайт за журналистическо разследване. Собствениците на медията са ясно посочени в каре още на първа страница и те са дългогодишни журналисти с отлично име и професионална репутация – Катя Касабова и Веселин Василев.
Двамата създадоха екип от млади хора, на които предадоха своя опит и отношение към материята, и уеб сайтът стана най-посещаваният новинарски интернет сайт в Бургас още първата година.
В края на третата година Бесове вече беше в топ 40, а днес е вече в топ 20 на медиите, а междувременно сайтът се превърна от Бесове във Флагман, за да отговаря на новото съдържание и мястото си.
Негласно споразумение между двата екипа е всяка година около рождения ден на Флагман, съвпадащ с Бабинден, да се дава публичност нова версия на медията.
За разлика от предишни години, тази, 2015-та, не е изпълнена с родилни мъки, защото се ражда 4-тата версия, родилката е вече с опит, а доверието на професионалистите и от двете страни – на друго ниво. Изненади няма да има, само малко сръчкване на потребителя, на типовете устройства, на броят новини на страница – той все недостига, няколко технологични врътки, няколко “каки с цици”, специално за Веско, и доста помпозност, специално за Катя.
След стартирането на новата версия на новинарския сайт, са планирани 17 подобрения, които ще бъдат направени в следващите месеци, както и стартиране на (тук професионално не върви точно това да се каже), но responsive web design. Административната част на интернет сайта остава непроменена, тъй като изцяло отговаря на изискванията на съвременните технологии, изключително удобен е за работа.
Екипът на студио за уеб дизайн Смарт Уеб е част от екипа на KAK Development, група от фирми, чиято дейност е свързана с цялостни решения за позициониране на бизнес в Интернет.
Услугите ни са предназначени за фирми, които желаят да получат професионални услуги, в сферата на консултации, уеб програмиране на различни програмни езици и платформи, Уеб дизайн, оптимизация, цялостни решения, приложения за социални мрежи, популяризиране и изграждане на реклама в социалните мрежи.
Filed under SEO, интернет, интернет услуги, клиенти, Студио за уеб дизайн, Уеб дизайн | Tags: SEO, Веселин Василев, изработка на интернет сайт, Катя Касабова, уеб дизайн, уеб дизайн бургас, уеб дизайн варна, Флагман | Comment (0)Уеб дизайн и Технологиите
Преди няколко минути в сайта на фирма за уеб дизайн прочетох следното:
” С напредването на технологиите, създаването на уебсайт става все по-лесно.”
Определено е пълна глупост.
Аналогия
Представете си: Строим колиба от камъни.
Технологиите напредват, но колибата остава същата – строим много пъти все една и съща колиба и все от еднакво тежки камъни. Определено, на съвременния човек ще е по-лесно да пренесе и качи на метър и двайсет няколко камъка от по 100 кила всеки. Времето ще е 100 пъти по-кратко, наместването 100 пъти по-добро. Ефектът обаче остава същият – една ръбеста, пропускаща студ и пек конструкция
Сега си представете ето тази колиба от камъни:
Технологиите са напреднали.
Въображението също.
Изграждането на тази къща не е станало по-лесно, а с течение на хиляди ходини труд, мъки, войни, още труд, още мъки, някой друг изгорял на кладата мъченик и т.н., човечеството е стигнало до момент, в който има умения и знания да построи сложни машини, които да ускорят процеса на изграждане на тази къща.
Не че е станало по-лесно, ами ние сме станали по-готини като животински вид.
Багерът вече копа вместо това да правят 15 гладни гърла, които пък вместо да копат – бачкат в завод за производство на багери.
Качествено различна система – едно е да копаш на открито и да си недохранен, друго си е да си недохранен в завод за багери. Има я илюзията, че сме прогресирали … все едно, че всичко става по-лесно. А не, че видиш ли, технологиите растат от земята, и в края на лятото минаваме да съберем реколтата от технологии и като наберем достатъчно технологии всичко става по-лесно. Технологията е резултат от работа и умението да се борави с нея.
От аналогия минавам директно по същество – в сферата уеб дизайн – да направиш допотопен “уебсайт” е изключително лесно сравнено с преди 10 години – факт. Само че това не върши работа, изключително тромаво е и накрая ще си мислите, че имате палат, а реално имате къщурка без изолация (айде пак с метафорите), и ще проклинате онези алчни “специалисти” от истинските фирми за уеб дизайн.
И то какво става, вие искате палат, получавате къщурка, а реално ви е трябвал търговски обект … да благодарим на уеб специалистите от квартала, които адски евтино ми направиха страницата, ама то туй интернета тъпа работа и никой не идва на сайта да ми купува стоките, например.
Ама то туй оптимизацията е една окултна наука, където ви лъжат само. Я най-добре високите технологии на уърдпрес да ползвате, че така е по-лесно и на младежите, които ви правят сайта им е по-удобно. Сега вземете потърсете в уикипедия що е то
уеб дизайн
…
Filed under Студио за уеб дизайн, Уеб дизайн | Tags: SEO, изработка на интернет сайт, уеб дизайн, уеб дизайн бургас, уеб дизайн софия, уеб дизайнер, уеб сайт, фирма за уеб дизайн | Comment (0)