Нещо като мемо бележка след среща

April 26th, 2018

мемо бележкаЕдин често пренебрегвам и много полезен документ е мемо бележка, записка, след среща с клиенти. Обикновено, тя се прави, когато двете страни са от по-улегналото поколение, което няма време да си губи времето.

Ето един пример на бележка, която предхожда подписването на договор. В нея се пропускат конкретни суми и срокове, като приликите с действителността са случайни.

В написаното по-долу сме използвали понятия като интернет сайт, позициониране на бизнес в Интернет, социални мрежи, адаптивен дизайн, търсещи сървъри и други, които не поясняваме, поради факта, че те са приели своя граждански смисъл. Готови сме да дадем обяснения и да отговорим на Ваши въпроси, възникнали във връзка с това.

Този документ не е оферта. С него описваме нашето разбиране към момента на задачите, които трябва да се решат. Също така, представя нашите предварителни виждания.

Описание на дейността и позициониране на бизнеса в интернет: 

  • Онлайн:
    1. Изграждане на нов интернет сайт (уеб сайт) с 2 , 3 или 4 езикови версии (броят им не влияе на бюджета), адаптивен дизайн – за десктоп машини и за смарт-устройства с предварително уточнени параметри. Уеб сайтът да е базиран на система за управление на съдържанието, като на следващ етап ще предложим различни технологични варианти с бюджет за тях. Подходящи домейн и хостинг (към момента има домейн и хостинг, възможно е да се наложи смяна на хостинг-а).
    2. позициониране в търсещи сървъри
    3. изграждане на присъствие в подходящи социални мрежи.
  • Каталози: създаване на визия на каталози, които да се използват както онлайн, така и разпечатани (или на носител – диск, „флашка“).
  • Последваща информационна и технологична поддръжка.

Обща информация в тази мемо бележка

(1)

Фирмата Х развива дейност в две основни направления:

  1. Инженеринг – обхваща всички етапи от проучване до инсталация и последваща поддръжка.
  2. Производство
    1. За инженеринговата дейност
    2. По поръчка (заявка, проект) на външен клиент.

Продуктите на фирмата са класифицирани в каталог, обединени в групи. Към продуктите се добавят специфични данни, снимков материал, както и файлове с допълнителна информация. Тази информация трябва да е оптимална: достатъчна за ориентация и подкана за контакт от страна на посетителите на сайта.

Продуктите са както собствено производство, така и на други марки (фирми). Вторите обикновено се представят с цел влагане в проекти от инженерингова дейност.

Разпределянето на информацията по менюта се прави след изграждане на основната навигация и може да се променя през административна част за управление на съдържанието на сайта. По-долу са изброени подходящи компоненти на сайта.

  • За фирмата и екипа:
    • Кратко представяне, обхващащо двата вида дейности с преход към други части на сайта.
    • Факти за историята
    • Квалификация и екип – въпрос на фирмена политика е да се представи като цяло, или като мениджърски екип, или топ специалисти, с които се работи.
    • Важно е да се „спомене“ капацитетът.
    • Предлагаме тук да се изведе мото, или мисия или нещо друго, което да се наложи в интернет пространството. Много актуални са думите ефективност и природосъобразен или екологичен. Разбира се, това е само идея.
  • Референциите са важна част от представянето. Те са подходящи както за самия уеб сайт, така и за блога (специализирана новинарска емисия, отразяваща дейността на фирмата), така и за публикуване в подходящи социални мрежи: Google+, LinkedIn, и т.н. Към момента референциите са представени като обекти по индустрия.
    • Предлагаме референциите да се вземат от 10-на изпълнени обекта.
    • От друга страна изпълнените обекти (или клиенти) да се сложат със снимков материал и освен по индустрия да бъдат класифицирани и по интегрирани в тях системи: lorem , ipsum и други. // Моля да ме извините за вложена некоректна терминология.
  • Партньори: представяне. Подходящо подбрани и представени, те са референция и гаранция за качеството.
  • Сертификати: специална страница за представяне на сертификати, лицензи (ако са приложими) и патенти (ако са приложими). Много често тази информация се скрива в информация за фирмата.
  • Блог: специфично написани статии, които от една страна представят дейността на фирмата като участия, стартиране-приключване на обекти, участия в конкурси, откриване на обекти и други.

В нашата мемо бележка препоръчваме:

(*) да се създаде текст и публикации в блога, свързани с енергийната ефективност с цел разширяване на възможностите за позициониране в търсещите сървъри.

(*) да се обособи част от сайта, наречена „услуги“: проектиране, монтаж, ремонт, и други. Те се включват в инженеринговата дейност и описването им с по 10-на изречения ще доведе до по-добрo позициониране на бизнеса в Интернет.

След изграждане на уеб сайта и въвеждането на налична информация, както и на нова такава, сайтът се регистрира в подходящи директории и търсачки, оптимизира се технологично и информационно, така щото да се придвижва към първи позиции в Гугъл по предварително определени фрази.

Създаването на профили в подходящи социални мрежи от една страна подпомага по-доброто позициониране в търсещи сървъри, от друга страна достига до по-голям кръг потребители. В случая визираме по-скоро Гугъл+ и ЛинкедИн, отколкото фейсбук. Нещо повече, тези мрежи дават възможност до достигане както до клиенти, така и до специлисти, които търсят работа.

Срокът за създаване на уеб сайт от типа, който е подходящ за вас е около 2 седмици след одобрение на дизайна (визията на сайта).

Въвеждането на информация зависи от това, кога е предоставена.

(2) По отношение на каталозите – моля да ни предоставите, за да преценим.

(3) Това са постоянни дейности, които са необходими за доброто състояние на сайта, за задържане на позиции и други.

Разбира се, всеки програмист е най-велик. Той помни, неговата мемо бележка е неговият спомен, а често и проблем.

.. безплатен уеб сайт – най-скъпата екстра :)

May 11th, 2015

Имате ли идея колко струва един безплатен уеб сайт :)

В последните месеца при нас идват клиенти, които вече са разбрали: Най-скъпият сайт е Безплатният уеб сайт. Струва МНОГО, ама МНОГО!

Започва се така: Вие нямате нужда от уеб сайт, или поне така си мислите, обаче сте разбрали, че някой си е направил почти без пари уеб сайт и кърти пари с него, продавайки … разни неща.

Веднага се сещате, че ако един уеб сайт е почти без пари, което по всяка вероятност означава, че имате профил в OLX, или в БазарБг, или в АлоБГ, или ДОРИ! в eBay, то той може да е и без пари – демек безплатен уеб сайт.

bazarEBay_former_logo.svgolx-iconunnamed

 

 

Първо измисляте една страхотна идея за уеб сайт, каквато никой друг, освен 24253 души не се е сетил. Завоалирате я в “колко струва при вас да ми направите уеб сайт” и започвате да го задавате по телефона на всички първи 85 фирми за уеб дизайн без да си казвате името, за да не ви досаждат, обаче се обаждате от мобилен на мобилен … учудено установявате, че първият въпрос от другата страна на линията е “какъв уеб сайт”, и гадните уеб разработчици искат да ви откраднат идеята. Има освен това наглостта да кажат, че един уеб сайт струва от 3000 до 30 000 лева, и трябва да им разкажете всичко, за да ви дадат прецизна цена.

Започвате да търсите и установявате, че в Gooogle има 41,400 точни съвпадения, и 232,000 не толкоз точни. Предлаганията са от Всичко безплатно, до безплатно еди си какво, пък платено еди си какво ….

Безплатен уеб сайт

снимка Факти.Бг

В крайна сметка се обаждате на всички 85 фирми от първите 10 страници и избирате кой ще прави Вашия безплатен уеб сайта … ДА, ама НЕ!  В края на първата година Вашият безплатен уеб сайт струва около 7000 лв, не работи или не е ясно как работи, реализира изключително оригиналната ви идея по един странен начин.

И е почти Оптимизиран, ама не съвсем. Междувременно в Безплатната фирма са се сменили и упражнявали над това, което наричаате сайт около 10 програмиста, които най-вече са се учили, част от тях бидейки в действително ученическа възраст

Като екстра получавате: объркани понятия, загубено време, загубено доверие в бранша, връщане към самоделките, които се наричат “безплатен конструктор”, “безплатен циемес”, “безплатен блог” и забележете “безплатен гугъл сайт”.

И в крайна сметка, отново се обаждате на Онези Задници, дето искаха да им разкажете идеята, не правеха безплатни уебсайтове, и ви казаха май една цена,. дето е малко по-ниска от това дето сега нямате …

Та, най-скъпият уебсайт е безплатният уебсайт :)

За това: Уеб дизайн или kakdevelopment

Колко струва един уеб сайт.

August 20th, 2014

И така: първият и грешен въпрос, който задавате е “Колко струва един уеб сайт

Коректният отговор е МНОГО.

Въпросът би следвало да звучи “колко ще платя за един уеб сайт“. Цената на уеб сайта и сумата, която се плаща за него са две коренно различни неща.

Сайтът струва много – това е вашият бизнес, но не просто представяне на Вашия бизнес, а разширяване, диверсифициране, стигане до нови пазари, освобождаване на ресурс.

Успешните екипи, какъвто е нашият, имат опит, знания, абстрактно мислене, ерудиция, познания за глобалното, познания за поведението на потребителите в Интернет, познания в психологията и интуиция.

Ние сме специалисти, които ще създадат нов свят и среда за развитието на бизнеса ви, а това няма цена.

С всеки следващ проект ставаме по-уверени в това, че можем!

Няколко дни на флашка

May 8th, 2013

Великденски настъпваме към Граматиково.
Тайфа, сред която 5-ма са твърдо в уеб бизнеса, 3-ма са в зависеща от него позиция, и 9 са ингел интернетаджии, но все пак прекарващи около 2 часа на ден в оглед на любим уеб сайт, или просто пишещи възклицания и цъкащи лайкове в социални мрежи, които са им известни, т.е. в една.
Мястото е прилично зелено – на хълма срещу селското гробище, сред тракийски изцепки, пораждащи мистика при развинтена фантазия, които изцепки така и не видяхме. Собствениците на къщата на три пъти се опитаха да вкарат чужди елементи сред нас, дублирайки местата, но успяха да докарат само 2 двойки политичека от Пловдив, които бързо дезертираха. Къщураната, както нарекохме загадъчната София, и синът и Васко или Мишо, не беше виждали група, по-голяма от 7 души в 24-местната къща, та като се усетиха, че 22 легла са вече заети, решиха да ги направят 28. Нещо като онези часове на денонощието, които клиентите очакват да сме available.
Както и да е, бяха си спестили 20 лева на месец за Интернет, с което намалиха тежината на джоба си с 18 по 20 по 3, защото представяте ли си уеб дизайнер, програмист, или администратор на сървър да престои една седмица “на флашка”.

Позеленяхме от яд, така както беше сторила самата Странджа.

Пътят до рутера. Към Индипасха

Пътят до рутера. Към Индипасха

Дива мушмула, според дядо Георги.

Дива мушмула, според дядо Георги.

Дъб, според знанията ни от първи клас

Дъб, според знанията ни от първи клас

Входът на църквата Успение Богородично в Малко Търново

Входът на църквата Успение Богородично в Малко Търново

Мобилните сайтове са вече в миналото

February 7th, 2013

Както вече сте разбрали, по случай 14 годишнина от създаване на нашия екип, подновихме фирмения нюзлетър.
Днешната тема е посветена на мобилните сайтове, или по-скоро на техния залез.

Броят на потребителите, които ползват мобилни телефони и таблети за разглеждане на информация в Интернет вече не може да бъде пренебрегван.  Те са повече от  5%, при това хора  в активна възраст, свикнали с технологични удобства, и без колебание осъществяват покупка на стоки и услуги онлайн. (виж справките накрая).

Доскоро, ние твърдяхме, че е желателно поне новинарските сайтове да имат „мобилна версия“.
Обаче, в областта на технологиите за създаването на единно информационно поле, всичко се мени на 2-3 месеца, с цел удобство за крайния потребител. И сега сме на друго мнение.

От няколко месеца, на въпроса “Имам ли нужда от мобилна версия на сайта?” нашият отговор е категорично “не”.

Причината е, че наличието на технология “responsive web design” абсолютно лишава от смисъл словосъчетанието “мобилен сайт“.
Моля да отбележите, че в настоящата статия няма скрита или явна реклама, а желание да опишем по-точно какво се случва.

Flagman.bg (бивш Besove.bg) е  първият такъв сайт, които преработихме.

Той беше избран поради факта, че преработката му съвпадна по време с нашето решение да започнем внедряване на технологията и собствениците ни се довериха.
Естествено, за да се изработи сайта с такава технология, се изисква малко по-голяма инвестиция, но тя със сигурност не е само разход.

Как бихте могли да видите приложението на технологията:
Заредете сайта на своя лаптоп, или на екран с резолюция по-голяма от 1024 ширина. Ще виждате това, което е на фигура 1. По екрана няма празни пространства от двете страни, и сайтът дава възможност да се използва цялото полезно пространство.

Интернет сайт с приложена технология responsive web  design

Интернет сайт с приложена технология responsive web design. Максимално използване на екран на компютър

Фигура 1

След това заредете сайта на по-малък монитор, на таблет с по-ниска резолюция или на смартфон-а си, без значение дали е ориентация “пейзаж” (фигура 2) или “портрет” (фигура 3).

Смартфон, пейзаж

фигура 2

фигура 3

И в двата случая сайтът се вижда без онзи дразнещ хоризонтален скрол, и без да се реже част от него. Естестено винаги при мобилни устройста иде реч за проблема с флаш-банерите, които така или иначе съветваме да се ограничат
Искам също да отбележа, че самата технология предполага използване на средства, които дават добра технологична оптимизация на сайта, т.е. той се оптимизира още по-добре, без да се дублира съдържание.
Повечето сайтове, които сме създали в последните 3 година могат да се преработят по описания по-горе начин, но  за да е сигурно, че това може да стане, е необходимо да се направи одит на сайта.
Знаете, че въпроси можете да изпращате на е-мейл и на скайп.

За повече информация се свържете се с нас на office@development-bg.com или на скайп tanya-bourgas.
По-долу даваме информация за процентното нарастване на броя на потребителите, ползващи мобилни устройства и таблети за три популярни сайта

Флагман (flagman.bg)
потребители период
5,59% ян,2013
5,09% дек.2012
4,31% ноем.2012
4,16% окт.2012
3,69% Цялата 2012 год.
Десант(desant.net)
потребители период
3,76% ян,2013
3,51% дек.2012
2,93% ноем.2012
2,72% окт.2012
2,26% Цялата 2012
Bourgas.org
потребители период
4,21% ян,2013
4,63% дек.2012
3,56% ноем.2012
3,28% окт.2012
2,95% Цялата 2012

Дотук всичко звучи просто, както отбелязаха абонатите за фирмения нюзлетър. Истината е, че оптималният вариант е вяшият уеб сайт да е с правилно проектирана информационна структура и подходящ уеб дизайн. Едва тогава се постига максималният ефект.

Пишете ни и ни изпратете връзка към сайта си, за да му направим одит или ревизия.  За връзка с екипа ни за уеб дизайн и SEO натиснете ТУК.

Абонамент за получаване на нашия Newsletter, можете да направите на първа страница на сайта ни: www.development-bg.com

Follow Us on Twitter

Яндекс.Метрика