Реклама в Интернет – без самоделки моля

May 18th, 2015

Защо точно реклама в интернет като тема на този пост …

Преди няколко дни седяхме в офиса и коментирахме с наш приятел, както наричаме старите клиенти, представянето на неговия бизнес в Интернет, новите възможности на Гугъл и Фейсбук, станали нарицателни, кой какво го посъветвал и кой какво му казал, и какво няма …

Не щеш ли, по телефона му звъни детски глас, който предложи да му направи реклама в Интернет, т.е. да го турне в картата на Гугъл. Подава ми Той телефона и започваме смислен разговор, в който се разбира, че детето работи за Една Голяма Агенция за Нещо си, която го е научила какво да казва при определени условия, и е пропуснала да му кажа да мълчи умно, когато не знае нещо. Същата агенция не се е постарала да му предаде минимално необходимите знания, като например “ако си в небрано лозе, разбери кой е собственикът”, или “освен гугъл карти, или такива на яндекс и на бинг, и едни други, а пък картите на джи-пи-ес са башка” …

И тъй … Рекламни „стратегии“, реклама в интернет, или там където се отчита най-вече видяното.

реклама в ИнтернетPPC pay per click (пей пъ клик – попей с приклякване). Плащане при реализация на клик (цъкане) върху съответната реклама в интернет, рекламната връзка, или просто връзка. Подобни системи използват Google, Yandex, Bing и няколко български рекламни мрежи. В този случай се залага на определен бюджет, като е препоръчително да се използват 2-3 дни за тестове, за да се налучка правилното, без значение, че настройващият майстор е Голям Майстор. Фейсбук също предлага подобен начин на рекламиране. Обаче тези формални елементи не ми се разправят, защото все ще се намери някой, който да ги прочете и след това да тръгне да обяснява как е прочел на едно място, и вече всичко му е ясно …

При зле подбран таргет, има голяма вероятност да „издумкате“ бюджета и това да не доведе до продажби.

В много случаи клиентите за PPC реклама просто желаят „увеличаване на посещаемостта“, което е безумие отвсякъде. Обаче това се разбира накрая, защото “по 1000 души на ден ми влизаха в сайта и нито  не купи” …

Препоръчително е този тип интернет реклама, която като правило е сред най-скъпоструващите, да е по повод конкретен продукт, промоция, нужда от бърза продажба, и други кампании, имащи за цел да реализират конкретни сделки в кратък период от време.

Странно е твърдението, че това е най-евтиният начин за привличане на потенциални клиенти.  Особено, ако продуктът, услугата или каквото там се рекламира е в силно конкурентен сектор.

PPI /нямам идея така ли се пише/ – плащане при показване, или с отчитане на импресиите. Импресия е зареждане на определена реклама (показване на определена реклама) на монитор на устройство, без значение дали е смартфон или таблет, или десктоп компютър.

Възможно е да се подбере показване само на определен тип устройства, ако се прецени, че целевата група е в този сегмент.

Импресиите са подходящи, когато рекламата е атрактивно направена, предназначена за по-широка публика. Изключително важен е подборът на целевата група, на сезона, на часовата зона на показване на мястото на показване – горе, вляво, вдясно и други. Гаранция определено – йок! Какво можем да кажем за всяка необмислена реклама в интернет, а и не само там.

Отново – направете първоначално тестова кампания, за да усетите най-точната комбинация.

Интернет рекламата, както и агенциите, които се занимават по принцип с реклама, неглежират елементи като добро познаване на потребителското поведение, на особеностите на зареждане на един сайт, на скоростта, на технологиите, и т.н

Наскоро и ние получихме предложение от „известна българска фирма“ за … това да ни изградят рекламна стратегия в Интернет.

Проявихме интерес да получим оферта.

Получихме я. Изпъстрена с глупости, показваща пълна неадекватност и непознаване на материята, но пък богата на термини.

Затова, когато все пак решите да се впуснете в авантюрата на реклама в интернет – свържете се с нас, белким спестим някой друг лев, запазим честта на бранша, и … вие спечелите покрай нас.

Каквото и да ви говорят оптимизация на сайт и регистрация в търсещи сървъри и директории е по-малко рисково.

Преди обаче да тормозите за реклама в интернет хората, които са ви изработили сайт – вижте това, което искате да предлагате дали става за предлагане.

Направи си сам

Като говорим за реклама :)

February 4th, 2011

Като заговорим за реклама, та спира нямаме… Обаче има реклама, която е забавна.

Това е едно точно определение на оптимизация и индексация на интернет сайт.

Като малчуган Вашият интернет сайт се лута по задни страници на търсачките, и нещо все не се получава. Ние ще Ви помогнем Вашият Интернет сайт да придобие Силата, за да не се гъбаркат с него.

KAK Development – Уеб дизайн и поддръжка на интернет сайтове

Семиотичен анализ на реклама

January 27th, 2011

За да можем да говорим за символиката на елементите от една реклама, смисъла, който те носят, и сюжета, който развиват, е редно първо да споменем няколко неща относно значението на „символа”.

Символът е обект, картина, написана дума, звук или даден знак, който представя идея, съобщение или друго послание посредством асоция, прилика или общо-приета норма. Когато се задълбаем по-дълбоко в смисъла на това определение откриваме, че символът е нещото, което носи смисъл за този, който го чете, вижда или чува. В общи линии той е всяка единица от информация, която може да бъде предадена като съобщение или послание, от който или каквото и да било, било то думи, образи, жестове, миризми, вкусове, покрития, звуци.

Естеството на символите е материя, изледвана отдавна от философията и семиотиката, но в днешно време най-разпространената представа е, че ефективността и смисълът на даден знак зависи както от получателя така и от този, който изпраща посланието чрез него. Ако „изпращащият” не е запознат със съответния език, обичаи и нрави то той няма да бъде способен да изрази това, което иска да предаде или ще създаде грешна представа у „получателя” на съобщението.

Затова в сферата на рекламата и рекламните съобщения е от крайна необходимост задълбочено познание и усещане за правилната и ефективна употреба на символите, знаците и тяхната символика. Неумението да се справя с правилното предаване на желаното послание би довело до провал на съответната рекламна единица и създаване на грешни, а е възможно и негативни асоциации в целевата група.

Нека да разгледаме как се справя с тази задача една от рекламите свързани със сливането на БТК и ВИВАТЕЛ в една компания – ВИВАКОМ – през 2009. (в приложено списание – National Geographic от Октомври 2009 – стр.7)

В случая тази реклама разчита много тежко на вече изградения имидж на компаниите, чиято дейност е известна – телекомуникационни услуги, телефония и услуги на мобилен оператор, затова и процентът на хора, които биха били подведени от посланието, че става въпрос за туристическа агенция, например, която рекламира услуга за резервация по телефона, би бил малък. Все пак хитро подбраното мото и име на новата компания насочва в правилната посока – “Всичко, което ни свързва” и „ВиваКОМ”. Мотото е двусмислено, но и много подходящо, защото обединява чисто техническия аспект на комуникацията – всички методи на телекомуникация – както и социалния аспект – свързан с взаимоотношенията между хората.

Текстовото послание – „Резервирай по телефона следващото приключение” е кратко, но обвързано с метафори. Естествено то е подкрепено от графични символи чието взаимодействие с посланието е описано по-долу. Желанието на мениджмънта е „да запази динамичността на марката Vivatel и сигурността и технически облик на БТК”, като използва нещо дълбоко познато като „телефона” като контра-пункт на новото начинание на компанията, представяно от „приключението”. Макар телефонът да е нещо, което революционно превърна света в едно по-малко място, той вече се превърна в едно крайно естествено постижение на техническата мисъл, което е неразделна част от ежедневието на голяма част от човечеството. Впечатлението на „уют”, който създава дълбоко познатото пособие се засилва и от рисунката на класическата слушалка. Представянето на „приключението” и нарисуваните балони, символ на вълнуващо пътешествие, геройско постижение заедно с телефона, при това нарисувани с тебешир, създават усещането за новото начинание, в което се спуска компанията, но без да изглежда твърде лековато.

Изборът на стила на изрисуване – като надраскани с тебешир – не е случаен – новата компания „създава”, изгражда нов тип на услуга и философия на фирмата. Този, който се впуска в приключение успешно трябва да притежава уменията и желанието да се справи добре, да е умел. Това е търсен ефект от рекламния отдел на компанията – „Новата рекламна стратегия на Vivacom цели да убеди потребителите, че компанията навлиза в нова орбита от ценности, които я отдалечават от образа на бившия държавен телеком”.

Като цяло символиката на рекламата е нематериална – свързана с чувства, идеи, възможности. Така както бизнесът на компанията е свързан с нещо абстрактно – телекомуникация, така и идеята, която създава рекламата е абстрактна – чрез вече натрупан опит компанията ще се справи с новите предизвикателства.

Stoyan
stoyan@development-bg.com

Follow Us on Twitter

Яндекс.Метрика